Віктор Ваховський,
голова міської асоціації краєзнавців

Торгівля

У серпні 1953 року райспоживспілка розгорнула роботу з розширення районного універмагу — була збільшена торговельна площа відділів з продажу тканин, одягу і взуття; відкритий новий відділ — меблевий. Завдяки нововведенням щоденний виторг збільшився до 40–50 тисяч карбованців. На розі вул. Шевченка і Шолом Алейхема у 1953 році розпочато будівництво нового продовольчого магазину.

У травні 1954 року на вул. Кірова (нині Житомирська) розпочав роботу магазин райспоживспілки з продажу сільськогосподарських продуктів, прийнятих на комісію від колгоспів і сільських жителів. Товари продавалися за цінами, значно нижчими, ніж на міському ринку. 24 червня відкритий продуктовий магазин на вул. Шевченка, у серпні — магазин квітів на міському ринку, у вересні — в центрі міста магазин культтоварів «Міськторгу» з великим вибором канцелярського приладдя, іграшок, музичних інструментів та інших культтоварів, на початку листопада — продовольчий магазин на вул. Ярунській.

15 травня 1955 року на вул. Леніна, 14, відкритий комісійний магазин. 25 вересня на міському ринку — новий книжковий магазин, який, крім літератури, торгував канцелярським приладдям. Наприкінці 1955 року на вул. Леніна, 82, відкрита нова їдальня, яка працювала з 12.00 до 21.00 години. Тут відпускалися обіди на дім з 10% знижкою. 1 лютого 1956 року в центрі міста на вул. Леніна відкритий магазин спортивних товарів: інвентарю, костюмів, велосипедів, мотоциклів, товарів для рибалок і мисливців. У середині 1957 року на вул. К. Маркса відкритий магазин гастрономії та бакалії. 26 квітня 1959 року на розі вул. К. Маркса і Червоноармійської відкрився новий бакалійно-гастрономічний магазин на 8 робочих місць. У хлібобулочному відділі магазину реалізація продукції проводилася шляхом самообслуговування. На Ярунській і Радянській вулицях відкриті два магазини.

У 1952 році було збудовано нове приміщення продовольчої бази й компресор для зберігання м’ясо-молочних і рибних продуктів. У місті на той час нараховувалося 18 стандартних магазинів, кілька чайних, їдалень тощо. У системі «Міськторгу» працювали 12 ларьків і буфетів. Окрему торговельну мережу розгорнули промислові артілі.

Джерело: Ваховський В. Соціалістичне будівництво у Новограді-Волинському / Віктор Ваховський // Новоград-Волинський. Історія міста. — Новоград-Волинський: НОВОград, 2010. — С. 435–611.