Віктор Ваховський,
голова міської асоціації краєзнавців

Кінотеатр ім. Щорса

Під час зимових канікул 1961 року в кінотеатрі та його філіях побували 12 800 дітей. Перед початком сеансів організовувалися масові ігри, школярі виступали з концертами. З успіхом проходили виступи духового оркестру Палацу піонерів та естрадного оркестру кінотеатру.

У 1963 році в кінотеатрі проведено на 2 779 кіносеансів більше, ніж 1962 року. Було продемонстровано понад 300 науково-популярних фільмів, відбулося 8 кінофестивалів. Перед початком сеансів прочитано 70 лекцій і доповідей. Організовувалися зустрічі глядачів з митцями кіно, учасниками війни, партизанського руху, колишніми підпільниками, передовиками промислових підприємств. Влаштовувалися вечори запитань та відповідей, вікторини тощо. Добре зарекомендували себе дитячі кінотеатри на громадських засадах «Піонер» та «Промінь». Сюди за досвідом приїжджали працівники кінотеатрів інших областей.

Зі спогадів Г. Уриса: «…Пам’ятаю 1934 рік. Саме тоді я приїхав до Новограда-Волинського за комсомольською путівкою і почав працювати в кіно. Був лише один маленькій театр німої проекції на 180 місць. Відбувалося по два сеанси п’ять днів на тиждень. Німі фільми супроводжувались двома акомпаніаторами на скрипці і піаніно тут же, в залі. У маленькій кінобудці стояв один апарат системи «Пате», на якому частини картини демонструвались з перервами. Джерелом енергії служив двигун з генератором потужністю в 1 кВт. У зв’язку з тим, що вдень світла не було, дитячі кіносеанси не відбувались».

На відміну від 30-х років у 1969 році в місті працювали 2 широкоекранні кінотеатри на 2 зали, 3 театри були пристосовані для демонстрування широкоекранних фільмів, було 2 літніх і стільки ж дитячих театрів, 10 шкільних кіноустановок, 3 філіали кінотеатру та клубні кіноустановки. Кожного дня на екранах міста демонструвалося 10–12 фільмів. Для прискореного показу нових картин застосовувався кільцевий метод їх просування, що давало можливість одночасно показувати одну і ту ж копію фільму на двох-трьох і навіть чотирьох екранах за один день. Використовувалися різноманітні форми роботи з юними глядачами: фестивалі, тематичні кінопокази, обговорення картин, зустрічі, кіноуроки.

У 1969 році кінотеатр ім. Щорса виборов першість з кінообслуговування глядачів в області, дитячий кінотеатр «Піонер» здобув перемогу у конкурсі на кращий дитячий кінотеатр України.

Джерело: Ваховський В. Соціалістичне будівництво у Новограді-Волинському / Віктор Ваховський // Новоград-Волинський. Історія міста. — Новоград-Волинський: НОВОград, 2010. — С. 435–611.