Зала 3. Михайло, Лариса та Ольга Косачі

В експозиційних вітринах зали, що розташовані з лівої та правої сторони від входу, містяться копії фотографій Лариси Косач (Лесі Українки), її старшого брата Михайла та молодшої сестри Ольги, які народилися у Звягелі (Новограді-Волинському). Експозиція коротко розповідає про життєвий шлях Михайла Косача та Ольги Косач-Кривинюк, про стосунки Лесі Українки з братом Михайлом та сестрою Ольгою. В лівій частині зали відтворено куточок дитячої кімнати, в якому демонструються дитяче ліжечко початку XX століття, шафа XIX століття, з підлітковим дівочим та хлопчачим українським одягом, відтворені перший лист Лесі Українки, написаний до дядька Михайла та дитячі забави Міши і Лесі — «кубики зі сторонами світу» та «гімнастіка».

Атмосферу кінця XIX століття експозиційній залі надають старовинні речі, що належали родині Косачів-Драгоманових — скриня-валіза та стільчик до роялю, що були передані музею нащадками Лесі Українки зі сторони її молодшої сестри Ізидори Косач-Борисової з київської квартири Косачів.

В залі також демонструється австрійський кабінетний рояль «А. SHREIBER.WEIN» другої половини XIX століття.

Залу прикрашають картини: з зображенням родини Косачів Звягельського періоду (звягельський художник Володимир Лиманець); копія портрету Тараса Шевченка (Василь Фурман, м. Звягель) роботи Івана Крамського, прибрана старовинним вишитим рушником та копія картини (Віктор Фурман, м. Звягель) «Мати і дитя над пташиним гніздом», яку написала Леся Українка під час навчання в київській приватній малярській школі Миколи Мурашка.

В експозиційній шафі правої частини зали демонструється копія фотографії Михайла Косача, Лесі Українки та одеської подружки Лесі Українки Маргарити Комарової з рушником, що його вишивали Леся і Маргарита на могилу Тараса Шевченка. У шафі поруч бачимо фотографію чоловіка Лесі України Климента Квітки, який записав з її голосу понад 220 народних мелодій. Поруч з фотографією — фототипічне видання книги з фондів Колодяжненського літературно-меморіального музею Лесі Українки «Народні мелодії з голосу Лесі Українки. Записав і упорядив Климент Квітка. Київ. 1917 р.». У наступних двох шафах зберігаються прижиттєві видання творів Лесі Українки, збірки творів радянського періоду та повне академічне зібрання творів Лесі Українки, видане у 2021 році до 150-річчя від дня народження письменниці.


1 / 4
Зал 3: експозиція
2 / 4
Зал 3: експозиція
3 / 4
Зал 3: експозиція
4 / 4
Зал 3: експозиція