Спогади

Герасимчук Роман Якович — Спогад про зустріч мою з матір’ю Лесі Українки Оленою Пчілкою в 1928 році

Спогад про зустріч мою з матір’ю Лесі Українки Оленою Пчілкою в 1928 році

В будинку, в якому тепер міститься Музей-бібліотека Лесі Українки, мені пощастило проживати з 1924 до 1932 року. В часи мого проживання в 1928 році в червні місяці з’явилась до нас старенька жінка з двома юнаками – хлопчиком і дівчинкою, очевидно внуками, назвала себе матір’ю Лесі Українки і попросила дозволу приходити до нас два-три дні і, як вона висловилась, відпочити по парі годин. Прохання її задоволено було нами з приємністю.

В часи її перебування у нас за чашкою чаю в розмові вона сказала: з приїздом в Новоград-Волинський вперше ми оселились в будинку поміщика Уварова (тепер музикальна школа), квартира в цьому будинку була простора і для нас дорога. От я за власним смаком обрала будинок, що належав міщанину Окружко над річкою Случ, куди ми переселилися, з вікон якого відкривався чудовий пейзаж і річка та зелений парк поміщика Мезенцева.

Оглянувши приміщення, вона зупинилася в кімнаті, де була наша спочивальня, в якій стояв комод під вікном, по боках дві кроваті, а збоку гардеробна шкафа. Вона сказала, що отака мебля була і у нас у цій спочивальні і тут родилася Леся і додала, що в цьому будинку ми прожили біля п’яти років. Сім’я почала прибувати-прибавлятися і приміщення стало тіснуватим і ми змушені були переселитися на вулицю Завадську в просторий будинок Завадського, де ми прожили до переїзду в місто Луцьк. Хто був Завадський, я не пам’ятаю. В цьому будинку тепер міститься середня школа імені Л. Українки.

В часи приходу до нас матері Лесі Українки приходили старожили, які жили по-сусідству з сім’єю Косачів і розмовляли з нею.

Р. Герасимчук
Записана власноручно: В. Римська
***
Роман Якович Герасимчук
Роман Якович Герасимчук