Віктор Ваховський,
голова міської асоціації краєзнавців

Парк культури і відпочинку

3 січня 1969 року, на честь 25-ї річниці визволення міста від німецько-фашистських загарбників, в міському парку відбувся мітинг з нагоди відкриття нового пам’ятного знаку — гармати. На мармуровій плиті золотими буквами викарбувані назви частин і військових з’єднань, які брали участь у штурмі міста.

Бібліотеки

У 1960-х роках росла бібліотечна система міста та району. У 1961 році 46 бібліотек району працювали без вихідних, у 56-ти був організований відкритий доступ до книжкових фондів, було створено 3 бібліотеки на громадських засадах.

При районній бібліотеці імені Лесі Українки у 1961 році розпочав роботу університет літератури. Фонд цієї бібліотеки у 1964 році становив 62 000 томів, від неї працювало 11 пересувних бібліотечних пунктів на підприємствах міста та району. Щодня обслуговувалося до 150 осіб.

Восени 1963 року в місті було урочисто відкрито музей-бібліотеку в будинку, де народилась українська поетеса Леся Українка. У затишних кімнатах були виставлені десятки експонатів, які відображали життєвий і творчий шлях славетної землячки. До 150-річчя з дня народження Т. Г. Шевченка в музеї створена шевченківська кімната.

Джерело: Ваховський В. Соціалістичне будівництво у Новограді-Волинському / Віктор Ваховський // Новоград-Волинський. Історія міста. — Новоград-Волинський: НОВОград, 2010. — С. 435–611.