Віктор Ваховський,
голова міської асоціації краєзнавців

Охорона здоров’я

У 1951 році на території району функціонувало дві лікарні, поліклініка, два диспансери, три сільські лікарські дільниці, 10 фельдшерських і 15 фельдшерсько-акушерських пунктів, 11 колгоспних пологових будинків. Медичне обслуговування жителів міста і сіл здійснювали 69 лікарів і 217 працівників середнього медичного персоналу. У 1951 році лікарня отримала машину для швидкої допомоги.

У 1953 році здійснені реконструкція і благоустрій міської лікарні та поліклініки. У палатах встановлені умивальники з кранами для теплої і холодної води.

Колектив санітарно-епідеміологічної станції. Фото 1956 року
Колектив санітарно-епідеміологічної станції. Фото 1956 року

У поліклінічному відділенні Новоград-Волинської міської лікарні у 1953 році працював кабінет фі-зичних методів лікування, обладнаний, як на той час, найновішою електроапара-турою. Завідувала кабінетом лікар Рудіна. Тут успішно лікували захворювання суглобів, периферійної і центральної нервової системи та інших органів. Щоправда, кабінет працював не на повну потужність, бо містився у тісній кімнатці, де не було змоги розмістити всю наявну апаратуру. Не кращі справи були з дегазаційним відділенням, устаткування для якого придбано у квітні 1950 року, однак своєчасно не встановлено.

У 1955 році у місті була одна лікарня на 300 ліжок, яка обслуговувала 5 районів, дві лабораторії — біохімічна і серологічна, працював електрокардіограф. Фізіотерапевтичний кабінет при поліклініці, містився в окремому будиночку, де у невеликій кімнаті було встановлено 12 різноманітних апаратів. У 1956 році встановлений новий діагностичний апарат — флюорограф. Для обслуговування робітників кар’єроуправління і жителів Ржатківки у 1956 році відкрили два фельдшерських пункти.

У 1957 році в місті та районі нараховувалося 68 медичних закладів на 770 ліжок, функціонувало 6 лікарень, де працювало 109 лікарів з вищою, 370 медичних працівників з середньою освітою. У селах було 12 пологових будинків, 33 фельдшерсько-акушерських пункти та лікарські дільниці.

У 1958 році проведена кардинальна зміна структурного підпорядкування відділів охорони здоров’я. Венерологічний і туберкульозний диспансери, станція швидкої допомоги, фельдшерські оздоровчі пункти, дитяча лікарня для грибкових хворих були об’єднані з міською лікарнею з єдиним бюджетом. Керівництво усіма лікувально-профілактичними закладами покладено на головного лікаря міста і району.

Лікар Е.Б. Замощин (у другому ряду ліворуч) з лікарями і працівниками хірургічного відділення міської лікарні. Фото 1947–50 років
Лікар Е.Б. Замощин (у другому ряду ліворуч) з лікарями і працівниками хірургічного відділення міської лікарні. Фото 1947–50 років

Для кращого обслуговування хворих міська поліклініка переведена в більш просторе приміщення на вул. Прорізній (нині Гагаріна), що поліпшило лікувально-профілактичну роботу. У 1960 році лікарями зроблено 28 300 щеплень та 16 200 оглядів при подвірних обходах. У місті створено 7 дільниць, за кожною з яких закріплена бригада лікарів різного профілю — терапевт, хірург, гінеколог, педіатр і т.д. Було прийнято 860 пологів, і жодного випадку материнської смертності. На машинобудівному заводі ім. Сталіна організований університет здоров’я, який користувався великою популярністю серед робітників.

Основним скарбом лікарень та поліклініки були їх працівники — лікарі, медсестри та санітари. Для поліпшення якості медицини та рівня підготовки спеціалістів у 1958 році в Новограді-Волинському при районному комітеті товариства Червоного Хреста було відкрито дворічні курси медичних сестер. У 1960 році відбувся перший випуск. На випускних екзаменах більшість випускників одержали відмінні оцінки та пішли працювати в медичні заклади району.

Не одне покоління новоград-волинців з теплотою і вдячністю згадує ім’я хірурга Еммануїла Борисовича Замощина. У 1960 році в місті було відзначено 48 років його лікарської діяльності. 34 тисячі операцій, 16 наукових праць на різні теми з хірургії, надруковані в медичних журналах «Врач», «Новый хирургический архив», «Врачебное дело» та «Хирургия» — творчо-практичний доробок лікаря. Професор Туровець у статті «Сімдесятиріччя Е. Б. Замощина», опублікованій в першому номері журналу «Новый хирургический архив» за 1959 рік, високо оцінив хірургічну і наукову діяльність лікаря. 36 років працював Е. Б. Замощин завідувачем хірургічного відділення міської лікарні. З 1920 року був беззмінним головою науково-медичного товариства. 34 хірурги, підготовлені ним, успішно працювали в різних медичних закладах країни. Знаний лікар нагороджений орденами «Червоної зірки», «Вітчизняної війни», багатьма медалями та званням «Відмінник охорони здоров’я».

У 1956 році закладений фундамент для нового приміщення аптеки № 29 (завідувачка Крупович), колектив якої взяв активну участь у його зведенні. Офіційне відкриття відбулося у березні 1959 року.

Джерело: Ваховський В. Соціалістичне будівництво у Новограді-Волинському / Віктор Ваховський // Новоград-Волинський. Історія міста. — Новоград-Волинський: НОВОград, 2010. — С. 435–611.